nav-Id: 1647656 - doc-Id: 2004622

História spoločnosti Rodenstock: Tradícia sa stretáva s inováciou

Búrlivé časy: Odhaľte históriu našej spoločnosti.

1877: ZAČIATOK ÚSPEŠNÉHO PRÍBEHU

Josef Rodenstock založil spoločnosť „Optisches Institut G. Rodenstock“ vo Würzburgu spolu so svojím bratom Michaelom. Od roku 1878 tam okrem okuliarových rámov a skiel predával meracie prístroje vlastnej konštrukcie.

1880: PRVÝ HIT

Josef Rodenstock, zakladateľ firmy, vyvinul takzvané „clonové sklo“, z ktorého sa okamžite stáva predajný úspech. Nasleduje mnoho patentov, napríklad na prístroje na meranie okuliarov. Ešte aj v súčastnosti sú okuliare Rodenstock na rozdiel od produktov iných výrobcov prispôsobované nositeľovi individuálne.

1898: NA CESTE HORE

Po kúpení pozemkov pre spoločnosť v Mníchove Rodenstock v roku 1898 postavil veľký výrobný závod v meste Regen v Bavorsku. Do roku 1905 sa výroba rozšírila o ďalší závod postavený v rovnakej lokalite. V rovnakej dobe Josef Rodenstock vyrába okuliarové sklá a rámy vysokej kvality v priemyselnom rozsahu.

1899: NOVÁTORSKÉ TECHNOLÓGIE NA PRELOME STOROČIA

Rodenstock vyrobil svoje prvé ochranné slnečné okuliare na predpis s ochranou proti UV žiareniu. Okrem toho spoločnosť predstavila svoje prvé bifokálne sklá so zabrúsenou plôškou pre pozeranie na blízko. Produktové rady zahŕňali aj bezrámové okuliare, cvikre a monokle, ako aj rámy vyrobené z ocele, niklu, materiálu Doublé a iných materiálov.

1920: ZLATÉ DVADSIATKY PRE SPOLOČNOSŤ RODENSTOCK

Po prvej svetovej vojne sa Rodenstock zotavil z ekonomickej krízy rýchlejšie ako iní výrobcovia optiky. Výrobné prostriedky sa zlepšili, vedecká a technická práca zdokonalila a predaje stúpali. Napriek divokým turbulenciám rokov dvadsiatych Rodenstock ďalej neúnavne postupoval vpred vďaka svojim technickým inováciám a prihlásil mnoho revolučných patentov.

1959: MEDZINÁRODNÉ HVIEZDY PROPAGUJÚ RODENSTOCK

Rodenstock bol prvý výrobca optiky, ktorý získal medzinárodne známe filmové hviezdy na propagáciu jeho štýlových rámov. Tváre Hildegardy Knef, Brigitte Bardot a Giny Lollobrigidy sa v roku 1959 objavili v mnohých časopisoch.

1968: PRIEKOPNÍK A VZOR PRE OKULIAROVÉ SKLÁ V EURÓPE

Rodenstock dosiahol ďalší význačný bod zavedením prvých samozafarbujúcich (fototropických) skiel v Európe. Nasledovalo mnoho ďalších inovácií vrátane prvých modelov, v ktorých sklá drží neviditeľné nylonové vlákno.

1975: PREKONANIE KRÍZY VĎAKA PLASTU

Rodenstock prekonal ropnú krízu v roku 1974 revolučnou technickou inováciou: sklami vyrobenými z plastu. Spoločnosť tiež vyvinula veľmi presné formy na výrobu skiel, čo je poskytlo solídny náskok pred konkurenciou. V roku 1975 sa predalo 130 000 skiel z plastu. Do roku 1980 už číslo stúplo na 2,6 milióna. V roku 1986 Rodenstock vyvinul samozafarbujúce sklá z plastu, v roku 1988 prišli plastové vysokorefrakčné sklá a v roku 1989 sa objavili prvé asférické bifokálne sklá z plastu na svete.

1981: PRELOM V TECHNOLÓGII VÝROBY SKIEL

Prvé multifokálne sklá, ktoré Rodenstock vyvinul v Nemecku, predstavila spoločnosť pod názvom „Progressiv R“. Tieto sklá boli okamžite úspešné, pretože kvalitou prekonávali dobové konkurenčné výrobky.

1991: TVÁR ZNAČKY

Rodenstock zaviedol symbol „R“ ako logo a obchodnú značku a jasne tak zadefinoval svoju filozofiu: Okuliare majú zdôrazniť osobnosť svojho nositeľa. S týmto cieľom sa kolekcie prepracovali podľa dizajnových kritérií. Ešte aj dnes sa modely spoločnosti Rodenstock vnímajú ako novátorské, ľahké a funkčné.

1998: DOKONALÉ RÁMY – POZORNOSŤ VENOVANÁ DETAILOM

Za svoje modely okuliarov z kolekcie optických produktov dostal Rodenstock už 50. ocenenie za dizajn. Túto cenu je možné pripísať sústredeniu na dizajn, vývoj a technické aspekty. Rodenstock v tejto oblasti dominuje, napríklad vďaka mimoriadne malému valcovitému čapu, ktorý nepoužíva žiadne skrutky.

2000: LEPŠÍ ZRAK AJ VZHĽAD.

ImpressionILT. Tak sa volali prvé individuálne multifokálne sklá na svete, ktoré sa dali úplne prispôsobiť osobným vizuálnym návykom.

2006: INOVÁCIA VO VŠETKÝCH ETAPÁCH

Či už ide o poradenstvo pre sklá, konzultácie o okuliaroch alebo 3D video systém na meranie údajov ohľadom pozerania, systém ImpressionIST® Service Terminal dokáže určiť všetky parametre pre dokonalé okuliare. Táto koncepcia, ako aj ďalšie koncepcie služieb umožňujú spoločnosti Rodenstock preniknúť do nových marketingových oblastí.

2009: STÁLE ÚSPEŠNÝM SMEROM

Rodenstock predstavuje najmodernejšie svetové portfólio skiel pre pohodlné hľadenie na blízko. Sklá Ergo® sú špecificky prispôsobené požiadavkám každodenného života v kancelárii a poskytujú pohodlný a uvoľnený vizuálny zážitok v každej situácii na pracovisku.

2011: REVOLÚCIA V TECHNOLÓGII MULTIFOKÁLNYCH SKIEL

Rodenstock dosiahol úspech vďaka absolútnej svetovej premiére technológie Eye Lens Technology (EyeLT®): Sklá Impression® s DNEye® po prvý krát umožňujú používateľovi okuliarov využiť jeho zrakový potenciál na 100 %.

2014: Nová kolekcia.

V roku 2014 prichádza Rodenstock s novou výraznou kolekciou rocco by Rodenstock a opäť potvrdzuje svoju pozíciu jedničky v oblasti dizajnu.

2016: Vyššia bezpečnosť za volantom.

Rodenstock predstavuje prvé okuliare pre šoférov s certifikátom TÜV - presne v duchu sloganu: "Ostro vidieť, bezpečne šoférovať". Jedná sa o špeciálne upravené jednoohniskové a progresívne okuliare poskytujúce za rôznych svetelných podmienok perfektný vizuálny prehľad o aktuálnej dopravnej situácii - pretože na bezproblémovom videní závisí tak ako sebavedomie šoféra, tak aj bezpečnosť jazdy. Okrem toho tento rok Rodenstock predstavuje tiež unikátny DNEye® Scanner 2, jediný meriaci prístroj na trhu, ktorý je schopný zohľadniť pri výrobe šošoviek všetky dôležité údaje.

2017: 140 rokov značky Rodenstock.

Pre značku Rodenstock pracuje už 4500 zamestnancov v 85 krajinách sveta. Na optickom veľtrhu Opti je pod názvom "Masterpiece" predstavený limitovaný typ okuliarového rámu reflektujúci celých 140 rokov výrobných skúseno

2018: Nová dimenzia lepšieho videnia.

Začiatkom roku 1900 vychádzali všetky merania ľudského oka z jeho všeobecného modelu. Napriek tomu, že po čase došlo k obrovskému technologickému a výrobnému posunu, všetky kalkulácie stále vychádzali z tohto modelu tzv. Gullstrandového redukovaného oka. Po dlhých 118 rokoch to bola práve firma Rodenstock, ktorej sa ako prvej podarilo tento zastaralý systém prekonať. Technológia DNEye® PRO totiž umožnuje zmerať individuálnu anatómiu oka a vďaka tomu je schopná všetky získané individuálne hodnoty zohľadniť pri následnej výrobe okuliarových šošoviek. Výsledok: najostrejšie okuliarové šošovky na trhu a vďaka nim tiež unikátne šance vidieť tak ostro, ako ešte nikdy predtým.

2020: B.I.G. Vision® - Pretože každé oko je iné.

Nová firemná filozofia spoločnosti bola predstavená na Medzinárodnom veľtrhu OPTI 2020: B.I.G. VISION® FOR ALL. Skratka B.I.G. znamená v preklade Biometrické Inteligentné Okuliare, ktoré spôsobili úplnú revolúciu medzi progresívnymi okuliarovými šošovkami. Rodenstock v súčasnosti pracuje s celkovou biometriou každého jednotlivého oka a zahŕňa napr. dĺžku oka a ďalších niekoľko tisíc presných dátových bodov do každej vyrobenej okuliarovej šošovky. Výsledkom sú tie najpresnejšie okuliarové šošovky na svete. Vďaka biometrickému modelu môžeme presne spočítať individuálne parametre každého oka a zabezpečiť tak najostrejšie možné videnie vo všetkých smeroch pohľadu každého nositeľa okuliarov.